0
Twój koszyk

sprawdźPRAKTYCZNY KURS MEDIACJI

Poznaj procesy porozumiewania się
w sytuacjach konfliktowych, spornych i nieprzyjemnych, w społecznościach domowych, edukacyjnych
i zawodowych.

Jeśli:

  • Chcesz pogłębić lub/i poznać Porozumienie w idei Marshalla B. Rosenebrga zarówno jako sposób życia jak i proces porozumiewania się?
  • Pragniesz zintegrować wiedzę o autonomicznym układzie nerwowym, w oparciu o Teorię Poliwagalną dla mediatorów aby towarzyszyć sobie i klientom w nawykowych reakcjach?
  • Chcesz poznać narzędzia i procesy koncentrujące się na odkrywaniu potrzeb, dynamiki relacji wewnętrznych i tych z innymi ludźmi oraz znajdowaniu bezpiecznych strategii, które uwzględniają wszystkich?
  • Masz gotowość  zapraszać społeczności do współtworzenia świata bez przemocy i zwiększania gotowości do bycia w dialogu?
  • Wybierasz współtworzyć pokojowe rozwiązania i zmieniać świat na świat bezpiecznych i naprawialnych relacji zaczynając od siebie?


Co uzyskasz?

Nasz kurs koncentruje się na mediacji opartej na potrzebach. Mediacja porozumieniowa, daje możliwość wglądów do uniwersalnych ludzkich potrzeb. Strategie, czyli sposoby realizacji potrzeb nie są uniwersalne, a potrzeby tak.
Kiedy można sprowadzić konflikt do potrzeb, łatwiej jest znaleźć strategie, które uwzględniają potrzeby wszystkich stron.

Praktyczny Kurs Mediacji oparty jest o 4. filary: Sprawiedliwość Naprawczą, Porozumienie w idei Marshalla B. Rosenberga, Teorię Poliwagalną, System Wewnętrznej Rodziny. Przygotowuje do wnoszenia w świat (w tym w świat wewnętrzny) pokojowych rozwiązań, opartych o bezpieczny kontakt, dialog i relacje.

Jak to robimy?

Kurs trwa 14 miesięcy i zawiera 12 weekendowych warsztatów, które są oparte na pracy własnej uczestniczek i uczestników pod okiem trenerek:
Izy Nowaczyk, która jest pasjonatką teorii poliwagalnej, mediatorką porozumieniową, trenerką i praktykiem IFS oraz autorką programu kursowego.

Moniki Kochowicz, która jest mediatorką porozumieniową i radczynią prawną,

Gabrieli Janerki, która jest mediatorką porozumieniową i wicedyrektorką ds metodyki w Placówkach Niepublicznych TIKA


Korzyści

  • Proces transformacji osądów, krytyki, żądań na nieuwzględnione potrzeby

    Dzięki umiejętności transformacji osądów, krytyki, sarkastycznych komentarzy czy żądań, mediatorka i mediator będzie w stanie umiejętnie radzić sobie z nawigacją w stanach typu mobilizacja: walka, ucieczka czy stan odcięcia/ zamrożenia aby przeprowadzić ludzi przez sytuację konfliktową w kierunku połączenia z innymi.

  • Proces empatycznego słuchania czyli wsparcie od stanu rozregulowania do koregulacji z innymi

    Mediatorka czy mediator Porozumieniowy zadba o to aby każda osoba w konflikcie otrzymała empatię. Dzięki temu strony konfliktu, połączą się ze swoimi uczuciami, potrzebami oraz z uczuciami i potrzebami drugiej strony. W efekcie będą brały udział w sesji mediacyjnej z mniejszym ładunkiem emocjonalnym. Bycie w empatycznym kontakcie pomaga również mediatorowi dbać o siebie podczas mediacji, dzięki czemu autonomiczne układy nerwowe mają szansę na koregulację. W efekcie nawigujemy w kierunku stanu społecznego zaangażowania, mamy większą gotowość na znajdowanie rozwiązań, które uwzględniają strony.

  • Wspieranie w znajdowaniu rozwiązań, które uwzględniają potrzeby stron konfliktu

    Podczas mediacji porozumieniowej mediatorki i mediatorzy pomagają stronom się usłyszeć i zrozumieć siebie nawzajem w głębszy sposób, dzięki czemu łatwiejsze staje się współtworzenie rozwiązania.

  • Narzędzia takie jak:

    Użyteczną strukturę do wyrażania uczuć i potrzeb oraz słuchania uczuć i potrzeb innych ludzi; Informację zwrotną porozumieniową, która w odróżnieniu od krytyki czy pochwały buduje autentyczne relacje;Transformację wrogiego obrazu czyli nagromadzonych osądów na temat siebie i innych ludzi, zarówno jako BHP dla mediatora jaki i użyteczny proces dla klienta; Strukturę kręgów dialogowych i naprawczych oraz mikrokręgów w wersji dla dzieci i młodzieży młodszej; Rozmowy naprawcze jako alternatywą dla przepraszania; Strukturę mediacji porozumieniowych, mini mediacji w wersji dla dzieci i młodzieży młodszej; Mediacje terapeutyczne. Mediacje konfliktu wewnętrznego. Prawne aspekty mediacji.

Jak wygląda program ?

Warsztaty mają charakter praktyczny, są oparte na przeżywkach. 

Wierzymy, że doświadczenie ma moc w osobistej zmianie. Pracujemy w formie DEMO, następnie doświadczamy w dwójkach, trójkach, czasem na forum. Jednocześnie Ty decydujesz czy masz gotowość wziąć udział w ćwiczeniu czy nie. Zbieramy z doświadczeń rozkminy i refleksje. Dzięki temu, mamy jako ludzie więcej jasności co do sensu i znaczenia przekazywanych treści.

Integralną częścią kursu są: 4 grupy ćwiczące w miesiącu z trenerkami prowadzącymi kurs; dwójki empatyczne jako praktyka bycia w empatii i samoorganizujące się grupy ćwiczące.

AGENDA sobota i niedziela

  9:00 – kawa, herbata przed startem

  9:30 – 11:00 Moduł 1

11:00 –  11:20 Przerwa kawowa

11:20 – 12:50 Moduł 2

12:50 – 13:50 Przerwa obiadowa

13:50 – 15:10 Moduł 3

15:10 – 15:30 Przerwa kawowa

15:30 – 17:00 Moduł 4

Moduł 1. Konflikty, racje i relacje – w ujęciu nauki o autonomicznym układzie nerwowym i Porozumienia w idei Marshalla B. Rosenebrga 08-09 lutego 2025 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 2. Od bezmocy do mocy Teoria Poliwagalna w praktyce mediatorki i mediatora i Porozumienie w idei Marshalla B. Rosenebrga. 08-09 marca 2025 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 3. Kompetencja mediowania i facylitowania supermoce w praktyce mediatorki i mediatora. 05-06 kwietnia 2025 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 4. Proces rozmowy naprawcze i odżałowanie nieskutecznych strategii działania. 17 – 18 maja 2025 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 5. Proces konflikty wewnętrzne i podejmowanie indywidualnych decyzji w ujęciu systemu wewnętrznej rodziny. 07-08.06 czerwca 2025 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 6. Proces podejmowanie decyzji grupowych – zapraszając opór. 27-28 września 2025 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 7. Procesy: Kręgi naprawcze i kręgi dialogowe – w idei Dominica Bartera. 18 -19 października 2025 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 8. Proces mediacji porozumieniowych w idei Marshalla B. Rosenebrga . 22-23 listopada 2025 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 9. Mediacja – aspekty prawne i organizacyjne. 06-07 grudnia 2025 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 10. Procesy mikro kręgi i mini mediacje – dla młodzieży młodszej. 10-11 stycznia 2026 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 11. Proces mediacji terapeutycznych w oparciu o system wewnętrznej rodziny. 21-22 lutego 2026 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Moduł 12. Marka osobista mediatorki i mediatora. 21-22 marca 2026 sobota i niedziela w godzinach 9:30 – 17:00

Wielkość grupy kursowej

Zależy nam na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni, w której uczestniczki i uczestnicy kursu mogą swobodnie dzielić się swoimi odczuciami, doświadczeniami i refleksjami.

Podczas zajęć pracujemy w dwójkach, trójkach i innych mini podgrupach.

Zapraszamy na kurs 12 osób.

Jakie certyfikaty?

  • Certyfikatu uczestnictwa w Praktycznym Kursie Mediacji, za udział w poszczególnych modułach.
  • Certyfikat ukończenia Praktycznego Kursu Mediacji, jeśli był Twój udział we wszystkich 12 modułach  + 30 godzin praktyki narzędzi mediacyjnych w grupach ćwiczeniowych. 
  • Certyfikat Mediatora/Mediatorki Ośrodka Mediacyjnego 4 KROKI jest możliwy do uzyskania po udziale w superwizji. Jest to moduł dodatkowo płatny, podczas którego kandydatka lub kandydat przeprowadza symulację mediacji. 

Rekomendacje

Poczytaj co stoi za tym, że uczestniczki i uczestnicy tego kusu rekomendują udział w nim

“To jest najbezpieczniejsze miejsce na ziemi jakie znam. Miejsce, gdzie za każdym razem byłam i jestem przyjmowana ze wszystkim. Gdzie są szanowane moje granice, gdzie mam wybór i uczyłam się patrzeć z perspektywy wyboru a nie przymusu i ja też mogłam uczyć się przyjmować wybór innych. Gdzie nauczyłam się jak słuchać i widzieć innych tak, żeby i oni czuli się widziani i usłyszeni, czyli jak w końcu uciszyć swojego wewnętrznego gadulca i po prostu słuchać i być z drugą osobą ;). plus to wszystko co zawarłam w filmiku i jeszcze wiele, wiele więcej :*
Kocham Was dziewczyny!”

Aneta Śliwińska – IT Architect in Hycom S.A.

“Dobrze się czułam na naszych spotkaniach. Byłam widziania, brana pod uwagę i dzięki miałam temu odwagę odsłaniać swój “miękki brzuch” i wychodzić na arenę.  Ten kurs to coś unikalnego i wyjątkowego a prowadzące są nasączone wiedzą, dobrem i łagodnością.”
Monika Szkudlarek

“Dla mnie Kurs Mediacji to przede wszystkimi droga pełna cudowności. Na tej drodze, każdy krok zbliża mnie, do spotkania ze sobą. Wgląd w siebie i pełna integracja, dała mi dostęp do tego, co było dotąd niedostępne.
Bezpieczna atmosfera, cudowni ludzie i profesjonalne, a zarazem empatyczne prowadzące. Rzetelne ćwiczenia, wspierające materiały i możliwość konsultacji na każdym etapie kursu.
Kurs to piękna przestrzeń do spotkania siebie z pełną akceptacją, dzięki czemu jeszcze więcej akceptacji mam dla innych.

Agnieszka Jaksa

“Zaspokoiłam potrzebę samorozwoju, stymulacji, wyzwań, dzielenia się emocjami, ogromnej empatii ze strony prowadzących jak i kursantów, współpracy, zaufania i pewnie wiele wiele innych … Polecam ten kurs ponieważ otwiera on drzwi do pokoi, które dawno pozamykaliśmy. A dlaczego? Bo nie znamy innego rozwiązania, ponieważ boimy się powiedzieć szczerze, co czujemy.
Praktyczny  kurs mediacji ” podaje na tacy” drugiego człowieka, dzięki porozumieniowemu podejściu, dodaje nam skrzydeł do budowania relacji oraz chęć zmiany nieskutecznych nawyków. “

Aleksandra Białkowska 

Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania, co uczestniczki mówią o kursie

Więcej filmików znajdziesz na naszym kanale YouTube