0
Twój koszyk

sprawdźPo co Fundacja 4 KROKI?

Chcemy zmieniać świat małymi krokami… Marzy nam się efekt śnieżnej kuli!

Chcemy żyć w społeczeństwie, w którym ważną sferą są wartościowe i autentyczne relacje. Fundacja 4 KROKI to połączenie marzenia i współmocy płynącej z działania razem. Wiary w to, że zmiana świata zaczyna się od zmiany siebie.

Nasze działania oparte są na idei Nonviolent Communication (NVC), której twórcą jest Marshall Rosenberg. NVC znane jest w Polsce jako “język serca” lub Porozumienie bez Przemocy. 

„Celem porozumienia bez przemocy nie jest zmiana ludzi i ich zachowania tak,
aby postawić na swoim,
ale zbudowanie relacji opartych na szczerości i empatii,
tak aby potrzeby wszystkich zostały zaspokojone.”

Marshall Rosenberg

Wierzymy w to, że wszyscy ludzie na całym świecie mają te same potrzeby i że te potrzeby są równoważne. Cokolwiek mówimy i robimy, zawsze stoi za tym jakaś potrzeba. I ta świadomość uniwersalnych ludzkich potrzeb umożliwia empatyczny odbiór siebie, innych ludzi i w efekcie buduje kontakt . A to buduje relacje! To czym się różnimy, to sposobami (STRATEGIAMI) zaspakajania potrzeb.
Na poziomie strategii zadbania o własne potrzeby, dochodzić może do nieporozumień i konfliktów. 

Wybierając określony sposób relacji z innymi, doświadczamy efektów tego wyboru i jesteśmy odpowiedzialni za ten wybór.

Nasze doświadczenie mówi o tym, że nawykowy sposób komunikowania się i stosowane wzorce językowe, są częstymi blokadami w budowaniu relacji i  porozumienia.

NVC jest dla nas postawą, ideą takiego kontaktu ze sobą i z drugim człowiekiem, który poprzez precyzyjne używanie języka zbliża nas do świadomości uczuć, wartości i potrzeb

Wierzymy, że każdy konflikt może być skutecznie rozwiązany jeśli każda ze stron usłyszy, zrozumie i poczuje potrzeby drugiej strony.

Obejrzyj to video:

Skąd nazwa Fundacja 4 KROKI?

W trakcie wymyślania nazwy naszej Fundacji przyświecała nam myśl „wybierz prostotę”! Marzyłyśmy o tym, aby nazwa była krótka, zapadająca w pamięć i jednocześnie oddająca ideę Marshalla Rosenberga. I tak wpadłyśmy na 4 KROKI!

1 KROK

to skupianie się na tym, co obserwujesz, czyli co widzisz, co słyszysz, co myślisz oraz co mówisz, w miejsce nawykowego oceniania i interpretowania rzeczywistości

2 i 3 KROK

jest o tym, w jaki sposób to, co postrzegasz, łączy Ci się z tym, co czujesz i czego potrzebujesz

4 KROK

jest o kierowaniu konkretnych i możliwych do spełnienia próśb zarówno do siebie, jak i do innych ludzi w celu zadbania o potrzeby

4 KROKI

4 Kroki to użyteczne narzędzie do zmiany perspektywy widzenia rzeczywistości, które opisał Marshall Rosenberg. Poszczególne etapy w tym procesie to bardziej świadomość poszczególnych elementów i uważność na każdy z nich, a nie wypowiadane w danym momencie słowa.

Poznaj nowe możliwości budowania kontaktu ze sobą i z innymi poprzez szczere wyrażanie siebie i jednoczesny empatyczny odbiór innych ludzi!