0
Twój koszyk

Praktyczny Kurs Mediacji

Najbliższy kurs

Edycja 6 – start 17.02.2024

12 zjazdów, 14 miesięcy, stacjonarny w Łodzi Odkryj budowanie systemów dialogowych w społecznościach.  O KURSIE Odkryj budowanie systemów dialogowych w społecznościach: domowych, przyjacielskich, biznesowych, edukacyjnych oraz w organizacjach pozarządowych. Kurs […]

sprawdź
sprawdź

Rozpoczynamy:

17/02/2024

Kończymy:

16/03/2025

Jak wygląda kurs?

“Nasza zdolność do oferowania empatii może pozwolić nam pozostać wrażliwymi, rozbroić potencjalną przemoc, pomóc nam usłyszeć słowo “nie” bez odbierania go jako odrzucenia, ożywić martwą rozmowę, a nawet usłyszeć uczucia i potrzeby wyrażone przez ciszę”.

– Marshall B. Rosenberg.

Prawdopodobnie istnieje wiele podejść do rozwiązywania konfliktów. Porozumienie bez Przemocy koncentruje się na mediacji opartej na potrzebach. Mediacja porozumieniowa, daje możliwość wglądów do uniwersalnych ludzkich potrzeb. Strategie, czyli sposoby realizacji potrzeb nie są uniwersalne, a potrzeby tak. Kiedy można sprowadzić konflikt do potrzeb, łatwiej jest każdej osobie dostrzec człowieczeństwo drugiej osoby, ponieważ wszyscy mamy te same potrzeby.

Mediatorka czy mediator Porozumieniowy zadba o to aby każda osoba w konflikcie otrzymała empatię. Dzięki temu strony konfliktu, połączą się ze swoimi uczuciami, potrzebami oraz z uczuciami i potrzebami drugiej strony. W efekcie będą brały udział w sesji mediacyjnej z mniejszym ładunkiem emocjonalnym. Bycie w empatycznym kontakcie pomaga również mediatorowi dbać o siebie podczas mediacji, dzięki czemu Autonomiczne Układy Nerwowe mają szansę na koregulację. W efekcie nawigujemy w kierunku stanu społecznego zaangażowania.

Dzięki umiejętności transformacji osądów, krytyki, sarkastycznych komentarzy czy żądań, mediatorka i mediator będzie w stanie umiejętnie radzić sobie z nawigacją w stanach AUN typu mobilizacja: walka, ucieczka czy stan odcięcia/ zamrożenia aby przeprowadzić ludzi przez sytuację konfliktową w kierunku połączenia z innymi. Podczas mediacji porozumieniowej mediatorki i mediatorzy pomagają stronom się usłyszeć i zrozumieć siebie nawzajem w głębszy sposób dzięki czemu łatwiejsze staje się współtworzenie rozwiązania.

Praktyczny Kurs Mediacji oparty jest o 4. filary: Sprawiedliwość Naprawczą, Porozumienie bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga, Teorię Poliwagalną, System Wewnętrznej Rodziny. Przygotowuje do wnoszenia w świat (w tym w świat wewnętrzny) pokojowych rozwiązań, opartych o kontakt, dialog i relacje.


Przeżywki

Warsztaty mają charakter praktyczny, są oparte na przeżywkach. Wierzymy, że doświadczenie ma moc w osobistej zmianie. Pracujemy w formie DEMO, następnie doświadczamy w dwójkach, trójkach, czasem na forum. Jednocześnie Ty decydujesz czy masz gotowość wziąć udział w ćwiczeniu czy nie. Zbieramy z doświadczeń rozkminy i refleksje. Dzięki temu, mamy jako ludzie więcej jasności co do sensu i znaczenia przekazywanych treści. Integralną częścią kursu są: 4 grupy ćwiczące pomiędzy modułami z trenerkami prowadzącymi kurs; dwójki empatyczne jako praktyka bycia w empatii; samoorganizujące się grupy ćwiczące.

Wielkość grupy kursowej

Zależy nam na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni, w której uczestniczki i uczestnicy kursu mogą swobodnie dzielić się swoimi odczuciami, doświadczeniami i refleksjami.
Podczas zajęć pracujemy w dwójkach, trójkach i innych mini podgrupach.
Zapraszamy na kurs pomiędzy 12 a 16 osób.

Kto prowadzi kurs?

Kurs zawiera 12. weekendowych warsztatów, które są oparte na pracy własnej uczestniczek i uczestników pod okiem trenerek, mediatorek i facylitatorek, autorek programu: Izy Nowaczyk i Beaty Moczkowskiej we współpracy z Moniką Kochowicz – radczynią prawną i mediatorką, Gabrysią Janerką – mediatorką i facylitatorką, wicedyrektorką ds metodyki w Placówkach Niepublicznych TIKA

Jakie certyfikaty? 

 • Certyfikatu uczestnictwa w Praktycznym Kursie Mediacji, za udział w poszczególnych modułach.
 • Certyfikat ukończenia Praktycznego Kursu Mediacji, jeśli był udział we wszystkich 12 modułach  + praktykowania empatii w 24 dwójkach empatycznych + 30 godzin praktyki narzędzi mediacyjnych w grupach ćwiczeniowych. 
 • Certyfikat Mediatora/Mediatorki Ośrodka Mediacyjnego 4 KROKI jest możliwy do uzyskania po udziale w superwizji. Jest to moduł dodatkowo płatny, podczas którego kandydatka lub kandydat przeprowadza symulacje mediacji.


Dla kogo:

Kurs rekomendujemy:
1. Dla osób ze środowisk:
✔️domowych, przyjacielskich, grup nieformalnych, organizacji pozarządowych
✔️organizacji biznesowych
✔️organizacji publicznych
✔️organizacji edukacyjnych
które chcą budować pokojowe rozwiązania, być zmieniaczami świata i zmieniać świat zaczynając od siebie.

2. Dla osób, które chcą pogłębić lub/i poznać:

Porozumienie bez Przemocy, zarówno jako ideę życia z wykluczeniem wszelkiej przemocy ( przemocy w myślach, słowach i czynach) jak i zestaw kluczowych rozróżnień ułatwiających wybór zachowań oraz konkretnych procesów i narzędzi do transformacji nawykowych zachowań, takich jak: bycie w empatii, wyrażanie uczuć i potrzeb, informację zwrotną porozumieniową, transformację złości, wstydu i poczucia winy; wdzięczność oraz odżałowywanie nieuwzględnionych potrzeb i nieskutecznych strategii, rozmowy naprawcze.

Teorię Poliwagalną, która tłumaczy w sposób naukowy ludzkie zachowania jako reakcje naszego autonomicznego układu nerwowego. Poznasz 3 zasady porządkujące wiedzę o Autonomicznym Układzie Nerwowym oraz praktyczne ćwiczenia aby stać się świadomą przyjaciółką i przyjacielem dla swojego układu nerwowego. Dzięki zasadom hierarchii, neurocepcji i koregulacji, zadbasz o bezpieczeństwo międzyludzkich połączeń.  Nauczysz się towarzyszyć swoim klientom w transformacji od adaptacyjnych reakcji na przetrwanie do autonomicznie regulowanego stanu bezpieczeństwa, którego osiągnięcie jest niezbędne w procesie porozumienia i budowania relacji ze sobą i z innymi.

System Wewnętrznej Rodziny, jako teorię osobowości wielorakiej oraz 2 użyteczne procesy do pracy z konfliktami wewnętrznymi i konfliktami w parach.

Sprawiedliwość Naprawczą, jako alternatywę dla sprawiedliwości karnej, która stawia sobie za cel bycie w dialogu i naprawianie relacji. Podczas kursu poznajesz rozmowę naprawczą, proces mediacji porozumieniowej, kręgi dialogowe i naprawcze, mediacje terapeutyczne, mini mediacje i mikro kręgi.

3. Dla osób, które mają gotowość zapraszać społeczności do współtworzenia świata bez przemocy i zwiększania naszej ludzkiej gotowości do bycia w dialogu.

Kurs przygotowuje do:

 • Budowania systemów dialogowych w społecznościach ( domowych, rodzinnych, zawodowych i innych)
 • Towarzyszenia ludziom w konfliktach (wewnętrznych oraz grupowych)
 • Towarzyszenia ludziom w procesach podejmowania decyzji (wewnętrznych i grupowych)
 • Facylitowania i mediowania 

 Jakie kompetencje rozwiniesz?

 1. Tworzenie systemów dialogowych w społecznościach.
 • budowanie kontaktu pomiędzy ludźmi, pomimo sytuacji trudnych.
 • empatię rozumianą jako pełną obecność z ciekawością “co u mnie?” „co u drugiej osoby?” i podążania za tym, co się w człowieku dzieje.
 • słuchanie bez pouczania, oceniania, doradzania, porównywania i innych form „pomagactwa”.
 • przerywania i ciszy jako przywracanie kontaktu ze sobą i z innymi.
 • odzwierciedlanie jako bezpośrednie opisywanie odbieranych treści – odzwierciedlanie intencji i stanów drugiej osoby.
 • transformację ocen i osądów na język potrzeb.
 • pierwszą pomoc empatyczną dla ludzi w konflikcie.
 • wsparcie w formułowaniu rozwiązań i podejmowaniu decyzji.

2. Autentyczność, rozumianą jako wyrażanie siebie.

3. Zarządzanie postępowaniem mediacyjnym. 

Rekomendacje

 

Poczytaj co stoi za tym, że uczestniczki i uczestnicy tego kursu rekomendują udział w nim:

“To jest najbezpieczniejsze miejsce na ziemi jakie znam. Miejsce, gdzie za każdym razem byłam i jestem przyjmowana ze wszystkim. Gdzie są szanowane moje granice, gdzie mam wybór i uczyłam się patrzeć z perspektywy wyboru a nie przymusu i ja też mogłam uczyć się przyjmować wybór innych. Gdzie nauczyłam się jak słuchać i widzieć innych tak, żeby i oni czuli się widziani i usłyszeni, czyli jak w końcu uciszyć swojego wewnętrznego gadulca i po prostu słuchać i być z drugą osobą ;). plus to wszystko co zawarłam w filmiku i jeszcze wiele, wiele więcej :*
Kocham Was dziewczyny!”

Aneta Śliwińska – IT Architect in Hycom S.A.


“Dobrze się czułam na naszych spotkaniach. Byłam widziania, brana pod uwagę i dzięki miałam temu odwagę odsłaniać swój “miękki brzuch” i wychodzić na arenę.  Ten kurs to coś unikalnego i wyjątkowego a prowadzące są nasączone wiedzą, dobrem i łagodnością.”

Monika Szkudlarek


“Dla mnie Kurs Mediacji to przede wszystkimi droga pełna cudowności. Na tej drodze, każdy krok zbliża mnie, do spotkania ze sobą. Wgląd w siebie i pełna integracja, dała mi dostęp do tego, co było dotąd niedostępne.
Bezpieczna atmosfera, cudowni ludzie i profesjonalne, a zarazem empatyczne prowadzące. Rzetelne ćwiczenia, wspierające materiały i możliwość konsultacji na każdym etapie kursu.
Kurs to piękna przestrzeń do spotkania siebie z pełną akceptacją, dzięki czemu jeszcze więcej akceptacji mam dla innych.
Kompetencje, które pozyskałam z wielką radością wykorzystam do tego, aby wspierać ludzi w usłyszeniu się i zobaczeniu z perspektywy serca i potrzeb. Po wielu miesiącach kursu, jestem z wielką wdzięcznością, płynącą prosto z serca.
Dziękuję za ten piękny czas, pięknych ludzi i piękną praktykę, która utkała ciepłą kołdrę empatii – teraz mogę ją wykorzystać w każdej chwili gdy będzie mi potrzebna. Polecam każdemu, kto pragnie wzbogacić życie swoje i innych.

Agnieszka Jaksa


“Zaspokoiłam potrzebę samorozwoju, stymulacji, wyzwań, dzielenia się emocjami, ogromnej empatii ze strony prowadzących jak i kursantów, współpracy, zaufania i pewnie wiele wiele innych … Polecam ten kurs ponieważ otwiera on drzwi do pokoi, które dawno pozamykaliśmy. A dlaczego? Bo nie znamy innego rozwiązania, ponieważ boimy się powiedzieć szczerze, co czujemy.
Praktyczny  kurs mediacji ” podaje na tacy” drugiego człowieka, dzięki porozumieniowemu podejściu, dodaje nam skrzydeł do budowania relacji oraz chęć zmiany nieskutecznych nawyków. “

Aleksandra Białkowska  

Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania, co uczestniczki mówią o kursie

Więcej filmików znajdziesz na naszym kanale YouTube